تاریخچه عاج

عاج فیل

در این مقاله به موضوع تاریخچه عاج می پردازیم .از زمانهای بسیار دور برای ساخت مجسمه و جواهرات از عاج و استخوان استفاده می شده است.
آثار به جا مانده از عهد پارینه‌سنگی نشانگر علاقه وافر بشر به حکاکی تصویر گوزن بر روی عاج ماموت ها است.
تصاویر به جا مانده بر روی دیوار غارهای «وگل هرد» در نزدیکی اولم از شهرت فراوانی برخوردارند. مجسمه طلسم و ابزارهایی در مصر باستان و بین النهرین یافت شده‌اند که متعلق به قرن سوم قبل از میلاد می باشند.

تاریخچه عاج

یونانیان مدت ها بسیار زیادی پیش از دیدن فیل با عاج آن آشنایی داشتند. حکاکی بر روی عاج در تاریخچه رومیان دارای پیشینه کهن است .
استفاده از عاج در هنر مسیحیت به اوج خود رسید.
در قرون ۱۴ و ۱۵ به حکاکی بر روی عاج توجه خاصی شد. این نوع حکاکی در قرن ۱۷ به اوج رسید. حتی برخی از پادشاهان خود اقدام به حکاکی بر روی عاج کردند و در نتیجه مجموعه های عظیمی تشکیل شد.
«کنت فرنز زوار باخ»( ۱۸۳۳ – ۱۷۳۴ ) مسئول اسکان جمعیت زیادی از حکاکان عاج در شهر «اودن والد» واقع در ارباخ در نزدیکی «هی دلبرگ» بود این شهر تا به امروز نیز مرکز هنر حکاکی بر روی عاج در کشور آلمان به شمار می‌آید و موزه عاج آلمان هم در این شهر می باشد.
در مجاورت این شهر در میشلستات مدرسه ی آموزش حرفه ای حکاکی بر روی چوب و عاج وجود دارد که آموزش نسل آینده حکاکان در این مکان صورت می‌گیرد 0.
در قرن نوزدهم و بیستم استفاده های ابزاری و سودجویانه از عاج صورت گرفت.
به طور مثال در ساخت دسته های عصا، توپ های بیلیارد و کلید های پیانو از عاج استفاده می شد.
در نتیجه عرضه کننده اصلی آن ،فیل، در معرض انقراض قرار گرفت، به همین دلیل تجارت عاج در سال ۱۹۸۹ در سراسر جهان ممنوع و تنها استفاده از ذخیره های موجود مجاز اعلام شد.
گرانبهاترین عاج به فیل تعلق ندارد بلکه مربوط به عاج نهنگ دریایی قطب شمال می باشد که درگذشته قیمت آن برابر با طلا بوده است.عاج گراز دریایی نیز به اندازه‌ای نهنگ دریایی قطب شمال ارزشمند است به همین دلیل نسل این جانور نیز در معرض خطر انقراض قرار گرفت.
امروزه از عاج ماموت ها به عنوان جایگزین عاج فیل استفاده می شود. نسل این جانور ماقبل تاریخی بر اثر آخرین عصر یخبندان منقرض شد.بقایای ماموت ها به مدت ده هزار سال در لایه های منجمد سیبری حفظ شدند. فرسایش موجب پدیدار شدن عاج ها بر روی سطح زمین شد. پس از کشف ، هر یک از عاج ها مورد بررسی و تحقیق قرار می گیرند و سپس خرید و فروش می شوند.

جواهری زرین با بیش از ۴۰ سال سابقه درخشان در طراحی و تولید طلاو جواهرات در خدمت شما عزیزان می باشد. ارائه دهنده انواع مدال، دستبند، انگشتر، ست و نیم ست، گوشواره جهت راهنمایی بیشتر به شماره تلفن ۰۹۱۵۱۰۰۳۷۵۵ تماس حاصل فرمایید. همچنین از شما دعویت می شود از پیج ما در اینستاگرام دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید محصول

با ما تماس بگیرید یا فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم. ما سعی می کنیم در روزهای کاری ظرف 24 ساعت به تمام سوالات پاسخ دهیم.
    × درخواست جواهرات سفارشی؟ با ما در ارتباط باشید