اواخر عصر جواهرات باستانی و اوایل دوران سبک بیزانس

اواخر عصر جواهرات باستانی و اوایل دوران سبک بیزانس

در این مقاله به اواخر عصر جواهرات باستانی و اوایل دوران سبک بیزانس می بپردازیم .هیچگونه وقفه‌ای در جریان پیشرفت سبک جواهرات در فاصله میان عصر رومیان و قرون ۴ و ۵ بعد از میلاد مسیح وجود نداشت.
در طول این زمان از تکنیک ها و نمادهای مشابهی استفاده می‌شد. تا اینکه در اواخر قرن ۵ و اوایل قرن ۶ بعد از میلاد مسیح اوایل “دوران بیزانس”جواهرات ویژگی های سبک مسیحیت را به خود گرفتند، اما جواهرسازان پیرو سبک باستانی،کورکورانه به تقلید از آثار دیگران نپرداختند.
برعکس، روش‌های جدید ابداعاتی در تزئین مرسوم شدند که شامل شیوه های کاربردی جدید در جواهرات چند رنگ می شود.
در این روش نصب سنگ رنگی به گونه ای است که در سطح زیرین یا همان طلا را تحت شعاع قرار می دهد، همچنین به منظور ایجاد تضاد(کنتراست) بر روی فلز گرانبهای درخشان، از مینای سیاه استفاده می شود. پذیرش دین مسیحیت از سوی کنستانتین کبیر( 307-306 بعد از میلاد مسیح) به عنوان دین رسمی امپراتوری روم، در نهایت منجر به ظهور اشکال جدیدی از جواهرات با پیکر نگاری جدید و در نتیجه پیشرفت مهارت در زمینه به تصویر کشیدن سمبلها شد.
بدیع ترین و بارزترین تکنیک در عصر مزبور “تکنیک سوراخ کاری” بود که در قرن ۴ بعد از میلاد مسیح به ویژه در سال 600 بعد از میلاد مسیح به اوج خود رسید.
در نمونه های مربوط به اواخر دوران باستان(آنتیک) ورقه های طلا به کمک درفش های مدور سوراخ می شدند، سپس بر روی سطح آن حکاکی صورت می گرفت یا اینکه طرح کمک “قلم درز” بریده می شد.
کاربرد شیوه مذکور برخی اوقات در ترکیب برجسته کاری سطح گسترده‌ای در اواخر عصر بیزانس مورد استفاده قرار گرفت. مراکز اصلی تولید جواهر طی قرون ۴ و ۵ بعد از میلاد مسیح به طور احتمالی شهرهای مشهوری چون روم، اسکندریه و انطاکیه به شمار می‌آمدند.
قسطنطنیه (استانبول) در این دوره در جایگاه بعدی قرار می‌گیرد، اما در قرن 6 بعد از میلاد مسیح جایگاه آن ارتقاء می یابد.
از ویژگی‌های این دوران می‌توان به ثروت عظیم آن اشاره کرد. به طور مثال امپراطور آناستازیوس (فرزند پومپیوس) هنگام مرگ در سال ۵۱۸ بعد از میلاد مسیح از خود ۳۲۰ هزار پوند (واحد وزن، هر پوند معادل 0/453 کیلوگرم ) طلا در خزانه سلطنتی به جا گذاشت. شهرت جواهرسازان قسطنطنیه در قرون ۶ و ۷ بعد از میلاد مسیح را می توان از روی کیفیت بسیار بالای جواهرات که در خارج از مرزهای امپراتوری وجود داشته است (به تازگی گردنبندی متعلق به قرن هفتم بعد از میلاد مسیح در مقبره سلطنتی در چین یافت شده است) و همچنین سبک و شیوه هایی که بربر ها از آن تقلید کردند،ارزیابی کرد.

جواهری زرین با بیش از ۴۰ سال سابقه درخشان در طراحی و تولید طلاو جواهرات در خدمت شما عزیزان می باشد. ارائه دهنده انواع مدال، دستبند، انگشتر، ست و نیم ست، گوشواره جهت راهنمایی بیشتر به شماره تلفن ۰۹۱۵۱۰۰۳۷۵۵ تماس حاصل فرمایید. همچنین از شما دعویت می شود از پیج ما در اینستاگرام دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید محصول

با ما تماس بگیرید یا فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم. ما سعی می کنیم در روزهای کاری ظرف 24 ساعت به تمام سوالات پاسخ دهیم.
    × درخواست جواهرات سفارشی؟ با ما در ارتباط باشید